Az országok felgyorsíthatnák a klímaváltozás elleni cselekvésüket, ha törődnének a levegőszennyezéssel és a szén-dioxid kibocsátással is, mondja az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP).
Achim Steiner, az UNEP igazgatója szerint erős bizonyíték van arra, hogy a világ éghajlata gyorsabban változik, mint amire kezdetben számítottak, ami fokozza a konkrét intézkedések sürgősségét a globális felmelegedés ellen. Mint mondja, „Világossá válik az is, hogy a világnak be kell vetnie minden rendelkezésre álló eszközt a klímaváltozás elleni küzdelemben. Ezen a kritikus elágazási ponton nem szabad figyelmen kívül hagyni semmilyen hatékony intézkedést, és a klímaváltozáshoz hozzájáruló anyagot.”
A lassan haladó klímaváltozási megbeszélések a szén-dioxidra koncentrálnak, de a tudósok becslése szerint az üvegházgáz kibocsátások közel 50%-a más vegyületektől származik, mondja az UNEP. Az ügynökség hisz abban, hogy a szennyezések – például a pernye, talajszintű ózon vagy szmog, metán, és nitrogén vegyületek – ellenőrzésére irányuló országos erőfeszítések egyszerre produkálhatnak egészségügyi és gazdasági megtakarításokat, és megoldanak más környezetvédelmi problémákat.
A CO2 csökkentés és egyéb nemzetközi lépések állnak a decemberi koppenhágai konferencia középpontjában.
De az országok tehetnek egyéni lépéseket a fa, szén és dízelmotorok alacsony hatékonyságú égéséből, és a mezőgazdaság metán kibocsátásaiból származó levegőszennyezés kordában tartására, továbbá az erdőirtás kérdésének megoldására.
Steiner elismerte, hogy „marad tudományos bizonytalanság e szennyező anyagok némelyike pontos hozzájárulását illetően. De egyre több bizonyíték mutat potenciálisan jelentős szerepükre.”
Az UNEP által kiemelt szennyező anyagoknak általában az élettartama is rövidebb a légkörben, mint a szén-dioxidnak. A tudósok szerint az ezekre irányuló erőfeszítéseknek gyors hatása lehetne az üvegházgázok koncentrációjának csökkentésében.
Az angol nyelvű cikk itt olvasható: Climateark.org