Egy új NASA térkép bemutatja a tengeri halott zónák jelentős kiterjedését, olyan mélytengeri területeket, ahol az oldott oxigén szintje olyan alacsony, hogy a tengeri fajok nem tudnak életben maradni. E halott zónák közül sok sűrűn lakott partvonalak közelében található, főleg az USA keleti partján és Észak-Európában.
A térképet a tudósok műholdak adatai alapján készítették, amelyek érzékelni tudják a szemcsés anyagok magas koncentrációját, a túlzottan termékeny vizek indikátorát, ami halott zónákat hozhat létre. A zónák úgy keletkeznek, hogy a terményekre kijuttatott műtrágya bemosódik a patakokba és folyókba, és végül eléri a parti vizeket, ahol a feleslegben lévő tápanyagok masszív algavirágzást váltanak ki. Amikor az algák elpusztulnak, az óceán mélyére süllyednek, ahol lényegében trágyaként szolgálnak azoknak a baktériumoknak, amik a szerves anyagot lebontják, és felhasználják az oxigént, ezzel megfojtva a tenger élővilágát. 2008-ban egy tanulmány azt találta, hogy a halott zónák az 1960-as évek óta exponenciálisan terjednek, több mint 400 ökoszisztémára vannak hatással, összességében több mint 245 ezer négyzet kilométernyi területen.
Ez a NASA tudósok által készített térkép a bolygó halott tengeri zónáinak kiterjedését mutatja, olyan mélytengeri területeket, ahol az oldott oxigén szintje olyan alacsony, hogy a tengeri fajok nem tudnak életben maradni. Fontos, hogy a halott zónák közül sok sűrűn lakott partvonalak mentén alakul ki, különösen az USA keleti partján, és Észak-Európában. Piros körök mutatják e halott zónák helyét és méretét. Fekete pontok mutatják a megfigyelt, de ismeretlen méretű halott zónákat.
(Yale Environment 360 2010. július 23.)