A globális felmelegedés az óceáni cirkuláció leállásához vezethet. Az USA Massachusetts Egyetemének Amherst-i kutatói új vizsgálataik során azt találták, hogy a globális felmelegedés hatására növekedik az Északi-sarkvidék körforgásában az édesvíz mennyisége. Ez azzal a veszéllyel jár, hogy a Grönlandról és más forrásból elolvadó nagy mennyiségű jég olyan fokig hígíthatja az általában sós sarkvidéki vizeket, hogy az Atlanti-óceán északi felének termohalin cirkuláció néven ismert körforgása lassulhat, vagy akár le is állhat, ami katasztrofális következményekkel járna a globális éghajlatra.
Ezt az óriási, lehetséges fordulópontot a Supreme Master TV-nek adott telefonos interjú során Anders Levermann magyarázta el, aki a németországi Potsdami Egyetem professzora, vezető beosztású kutató a Potsdami Klímahatás Kutatóintézetben, és az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) közelgő 5. jelentésében a tengerszint változási fejezet fő szerzője.
Anders Levermann professzor: Ha további édesvizet juttatsz a az Atlanti-óceán északi medencéjébe Grönland olvadásával, vagy a szibériai folyók nagyobb hozamával, akkor olyan erősen felhígíthatod az óceán sótartalmát, hogy a víz már nem fog többet lesüllyedni, és az felbomlaszthatja és leállíthatja ezt a termohalin cirkulációt. Mivel olyan sok hő áramlik ezen a termohalin cirkuláción keresztül, ezért ez az éghajlat teljes rendszerét meg fogja zavarni.
Narrátor: A termohalin cirkuláció az északi félteke hőszállító „futószalagjaként” működik, az alacsonyabb szélességi fokoktól a magasabbak felé. Ennek a létfontosságú rendszernek az összeomlása az Atlanti-óceán északi részén a hőmérsékletet akár 8oC-kal csökkentheti, súlyos kihatásokkal a mezőgazdaságra Európában. Tengerszint emelkedés, felbomló ökoszisztémák és csapadékmintázatok a további következmények, amelyeknek óriási hatása lenne az emberi életre.
Anders Levermann professzor: Becslések szerint az ilyen tengerszint emelkedés, amit a termohalin cirkuláció összeomlása okozhat, 10x, 20x gyorsabb lenne, mint az, amit jelenleg látunk. A tengerszint az Atlanti-óceán északi részén többé-kevésbé azonnal, akár egy méterrel megemelkedne. Aztán tönkreteszed az óceán hőfelvételét, ami tovább fokozná a globális felmelegedést. Aztán a trópusi esőöv pár száz kilométerrel eltolódna. Ha megnézed, hol élnek emberek Nyugat-Afrikában, és az Amazonasz vidékén is, akkor ez az, ahol van csapadékhullás, és az eléggé megváltozna ahhoz, hogy ezeket a közösségeket megzavarja.
Narrátor: Köszönjük Levermann professzornak és kollégáinak a Potsdami Klímahatás Kutatóintézetben, valamint a Massachusetts Egyetem Amherst-i kutatóinak, hogy figyelmeztetnek minket az óceán e lehetséges katasztrófájára, hiszen az kihat az ökoszférára. Bár gyorsan cselekednénk, hogy elkerüljük az ilyen katasztrofálisan nagy léptékű változásokat, és védjük az életeket.