Egy új holland tanulmány a víz, mint globális kérdés fontosságát hangsúlyozza. Marc Bierkens professzor és az Utrechti Egyetem csoportja a talajvizet, mint erőforrást vizsgálta, és azt találták, hogy kimerülésének sebessége 1960 és 2000 között több mint kétszeresére nőtt, a vízkészletből évente 280 köbkilométer víz tűnt el. A legtöbb víztároló esetében a kinyerésnek ez a sebessége messze felülmúlja utánpótlásukat.
A kérdés rendkívül fontos lehet az olyan országokban, mint az Egyesült Államok, ahol talajvíz szolgáltatja az ország szükségleteinek 95%-át. Például a középnyugati régióban az 1300km hosszú Ogallala-víztároló réteg nyolc államot lát el ivóvízzel, és az ország termőföldjeinek egyötödét öntözi. Azonban olyan tempóban csapolják meg, hogy egyes szakértők szerint akár 25 év alatt kiszáradhat.
A kutatók továbbá azt találták, hogy a víz 70-80%-át a mezőgazdaság használja fel. A stockholmi Nemzetközi Vízügyi Intézet szerint a mezőgazdasági víz fő felhasználója az állattartás, az állati alapú étrendek vízfogyasztása lényegesen magasabb, mint a növényi alapú étrendeké. Szakértők arra is rámutatnak, hogy a húsfogyasztás az éghajlatváltozásnak is egyik fő oka.
A talajvíz kimerülés globális térképe, éves szinten köbméterben mérve. |
A Supreme Master TV-nek adott interjúban Mr. Virendra Sharma, a brit parlament tagja kiemelte étrendünk átállításának fontosságát, hogy így kezeljük az éghajlatváltozást, és javítsuk a közegészséget.
Supreme Master TV: A hústermelés sokkal több vizet használ fel, mint a növénytermesztés. Úgy gondolja-e, hogy az olyan életmódbeli változtatások, mint a kisebb húsfogyasztás, fontosak az energia és víz megtakarításában?
Virendra Sharma – az angol Parlament tagja: Mindkét kérdésre: először az egészségről, fontos, mivel tudományos bizonyíték van rá, az összes egészségügyi szakértő, az összes specialista, az összes kampányszervezet is azt mutatja, hogy igaz az, hogy a vegán étrend segíthet a betegségek megfékezésében. Ebben szilárdan hiszek, és támogatom. És igen, úgy érzem, a kisebb húsfogyasztás segíteni fog szénlábnyomunk és vízfelhasználásunk csökkentésében.
Köszönjük Bierkens professzornak és kollégáinak az Utrechti Egyetemen, hogy rámutatnak az értékes talajvízkészletek kimerítésének sürgető problémájára, valamint Sharma úrnak, a brit Parlament tagjának, hogy megerősíti a növényi alapú étrend értékét az erőforrások, valamint saját jólétünk megőrzésében. Bár gyorsan és bölcsen cselekednénk, hogy biztosítsuk a biztonságos, békés jövőt az embereknek és állatoknak egyaránt.
(Supreme Master Television; 2010. okt. 10.)
További részletek angolul: ScienceDaily