A hagyományos üzemanyagok kiváltása bioüzemanyaggal világszerte több mint 30 millió embert rántott bele a szegénységbe, egy segélyszervezet jelentése szerint.
Az Oxfam azt mondja, a fejlett országok úgynevezett zöld politikája hozzájárul a világszerte emelkedő élelmiszerárakhoz, ami a szegényeket sújtja legjobban. A csoport azt is mondja, hogy a bioüzemanyagok semmivel sem járulnak hozzá a klímaváltozás elleni küzdelemhez. Jelentése arra sürgeti az EU-t, hogy törölje el célját, miszerint 2020-ra az összes közlekedés 10%-a megújuló forrásokat használna. Az Oxfam becslése szerint az EU célja 2020-ig 70-szeresére sokszorozhatja a szén kibocsátást a földhasználat megváltoztatásával.
Rob Bailey, a jelentés szerzője, az Oxfam bioüzemanyag tanácsadója kritizálta a gazdag országokat, hogy támogatásokat és adócsökkentéseket használva az élelmiszernövények alternatív energiaforrásként, például etanolként való felhasználására bátorítanak. „Ha egy termény üzemanyag értéke nagyobb az élelmiszer értékénél, akkor ahelyett üzemanyagnak fogják felhasználni”, mondta. „A gazdag országok… a klímaváltozást súlyosbítják, nem javítják, terményt és földet lopnak el az élelmiszertermeléstől, és a folyamat során milliók megélhetését teszik tönkre.”
Lehetőség – vagy bűntett?
A bioüzemanyagok megosztó téma, mindkét oldalon erős érvekkel. Egyes vezetők, mint például Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök azt mondják, hogy a bioüzemanyagok népszerűsége nagy lehetőséget nyújt a fejlődő országoknak. Azt mondja, nyereséges exportot teremt Afrika, Közép-Amerika és a karibi térség energiatermény előállítóinak, ami képessé teheti őket arra, hogy kikapaszkodjanak a szegénységből.
De néhány segélyszervezet és elemzők a bioüzemanyag termelés lehetséges hátrányára figyelmeztettek. Egy ENSZ tanácsadó odáig ment, hogy a bioüzemanyagokat „emberiség elleni bűntettnek” nevezte.
(BBC)