Gázok kiszabadulása
Az olvadó grönlandi jégtakaró metángáz tonnáit bocsátja ki a légkörbe, és a jég alatti biológiai aktivitás az eddig feltételezettnél jóval nagyobb hatással van a légkörre. Erről szól legalábbis egy új tanulmány, amit a Bristoli Egyetem kutatói írtak.
Osztrák kutatók műholdas adatok elemzése alapján megállapították, hogy az arktikus területeken az eddig számítottnál lényegesen nagyobb a kiolvadt, vizenyős területek aránya.
Jelentősen hozzájárulhat egy erőteljesen üvegházhatású gáz, a metán kibocsátáshoz az Arktiszi-óceán - közölték amerikai kutatók a Nature Geoscience című szakfolyóiratban.
Hatalmas méretű, olykor az egy kilométeres átmérőt is elérő metánkiáramlások tarkítják a Jeges-tenger felszínét, a tengerfenékről közvetlenül a légkörbe juttatva ezzel a veszélyes gázt.
Az USA Berkeley Laboratóriumának tudósai szerint a nagy tenger alatti metán felszabadulások túlterhelhetik a Jeges-tenger azon képességét, amellyel az erős üvegházgázt fogyasztja.
Oroszországban 1972 óta nem voltak ilyen katasztrofális mértékű erdőtüzek, és ebben az évezredben nem volt ehhez hasonló nyári hőség.
Egy nemzetközi kutatócsoport szerint, amelyet Natalia Shakhova és Igor Szemiletov, a Fairbanks székhelyű Alaszkai Egyetem (UAF) kutatói vezettek, a Jeges-tenger talapzatának egy hatalmas, fagyott metán lerakódásokat tartalmazó szakasza az instabilitás, és az erőteljes üvegházgáz széles körű kiszabadulásának jeleit mutatja.
Egy tudományos cikk kapcsolatba hozza a klímaváltozást a megnövekedett izlandi vulkáni tevékenységgel. Az április 14-én kezdődött izlandi vulkákitörés hatalmas hamuoszloppal tovább folytatódott, ami Európa felett szétterülve a légi közlekedés tömeges leállásával járt, utasok millióit hozva így nehéz helyzetbe és bizonytalanságba afelől, hogy mikor fognak a járatok folytatódni. Izlandon a vulkánkitörés a megnövekedett jégolvadás miatt árvizet okozott, ami több száz ember kiköltöztetését vonta maga után…
Úgy tűnik, az Északi-sarkvidék a köztudatban nevetőgázként ismert dinitrogén-oxidot böfög fel. A poén sajnos az, hogy ez egy erőteljes üvegházgáz.
A dinitrogén-oxid üvegházgáz jelentős részét az óceán oxigénhiányos részein élő, nitritet felhasználó baktériumok termelik.