Az Észak-Oroszországban található Bely-szigetén furcsa jelenséget okoz a felmelegedés: ahogy olvad a permafroszt, a föld alatt felszabaduló metán óriási gázbuborékokat alkotva destabilizálja a talajt, mely szó szerint kicsúszik az arra járók lába alól...
Aleksander Sokolov az Orosz Tudományos Akadémia (RAS) munkatársa és Dorothee Ehrich, a norvég Tromso Egyetem kutatója eddig 15 ilyen remegő földfoltot talált, melyet valószínűleg egy húsznapos, szokatlan hőhullám eredményezett.
Bár van, aki a Jamal-félszigeten található, fontos gázforrásként szolgáló kráterekhez hasonlítja ezeket a foltokat, a kutatók szerint ez utóbbiak – a kráterekkel ellentétben – nem ősi, természetes módon keletkezett "gáztartályok", hanem a földben élő baktériumcsoportosulások - pl. metanogén baktériumok - munkájának eredményei. A jelenség egyértelműen a klímaváltozás számlájára írható.
Ami biztos, hogy ezek a bugyborékoló területek az arra járó állatokra és emberekre nézve veszélyt jelentenek, a kérdés csupán az, hogy milyen mértékben. - A tudósok jelenleg ennek megállapításán dolgoznak. Ami tény, hogy ha egy ilyen talajmenti "metánbuborék" szikrát kapna, robbanása komolyabb kárt is okozhatna néhány méteres sugarú körön belül (természetesen a felgyülemlett mennyiség függvényében).
A metán egyik fontos paramétere, hogy "tökéletes égésű" gázként ha begyullad, szinte elolthatatlan. Üvegházhatása pedig a szén-dioxidnál 21-szer erősebb...
(forrás: EcoLounge, 2016. 08. 24.)