Az utóbbi három évben drámai sebességgel olvad az Északi-sarki óceán. A legfrissebb számítások szerint harminc év múlva nyaranta teljesen jégmentessé válhat.
A tudósok abban bíztak eddig, hogy a jégmentes Északi-óceán friss széndioxid-elnyelő kapacitást jelent legalább. "
Ezt azonban még akkor feltételezték, amikor a megfigyelések igen alacsony széndioxid-szintet állapítottak meg a felszíni vízrétegben - még a korábbi jégborítás hatásaként."
A jelenlegi helyzetről a kanadai tengerszakaszon végeztek megfigyeléseket. Nemzetközi - amerikai, kínai - tudósgárda 2008 nyarán három hónapos felderítő útra indult egy kínai kutatóhajóval. Vízmintákat vettek a felső vízrétegekből, amerre csak jártak. Megvizsgálták a víz sótartalmát, hőmérsékletét, tápanyag-tartalmát, klorofill-aktivitását.
Végeredményben, megállapították, a tengernek minél nagyobb területén olvad el a jég minden nyáron, a kanadai tengerszakasz széndioxid-elnyelő kapacitása annál erőteljesebben csökken, főként azért, mert olyan gyorsan veszi föl a tenger a légkörből a széndioxidot. Emiatt "a víz már itt is eléggé savassá vált, és alkalmatlan környezetté a mészhéjú tengeri állatok számára"
A felfedezés eléggé lehangoló, mert a széndioxid - és a többi gáz - sokkal könnyebben oldódnak hideg vízben, mint melegben, így a tudósok eddig abban reménykedtek, hogy az olvadó jeges tengerek legalább jó széndioxid-elnyelők lesznek.
"A kanadai tengermedence vize, és az egész Sarki-óceán már ma is nyeli el a széndioxidot. Nagyon hamar el fogja érni a víz széndioxid-koncentrációja azt az értéket, amivel az atmoszféra rendelkezik, egyensúly áll be, ezután a széndioxid-tárolóképesség drámaian csökkenni fog. Sosem fogtuk fel igazán, mennyire korlátok közé van szorítva ezeknek a vizeknek a széndioxid-elnyelő képessége" - mondja Wei-Jun Cai, tengerbiológia professzor
(Georgia Egyetem)