Az erdők nagyobb szerepet játszanak a Föld éghajlati rendszerében, mint korábban gondolták, mind az erdőirtás kockázatát, mind az újraerdősödés potenciális hasznát tekintve, egy nemrég kibocsátott, mérvadó tanulmány szerint.
A kutatók szerint a Science magazinban közölt tanulmány nyújtja eddig a legpontosabb értéket a trópusi, mérsékelt övi és sarkköri erdők által a légkörből megkötött üvegházgázok mennyiségét illetően. „Ez az első teljes és globális bizonyíték arra az óriási szerepre, amit az erdők játszanak az antropogén szén-dioxid eltávolításában”, mondja Josep Canadell társszerző, az ausztráliai CSIRO országos klímakutatási központjának canberrai kutatója. „Ha holnap abbahagynánk az erdőirtást, a világon létező és megújuló erdők eltávolítanák a fosszilis üzemanyagból eredő szén-dioxid kibocsátások felét”, mondja, az eredményeket „hihetetlennek” és „váratlannak” nevezve.
A tanulmány szerint szerte a bolygón a fás területek az évente a légkörbe kibocsátott szén-dioxid harmadát kötik meg, kb. 2,4 milliárd tonnát. Ugyanakkor az erdők folyamatban lévő és alig korlátozott pusztítása élelmiszer, üzemanyag és ingatlanfejlesztés miatt – főleg a trópusokon – évente 2,9 milliárd tonna szenet bocsát ki, az emberi tevékenységből eredő összes kibocsátások több mint egynegyedét.
Eddig a tudósok azt gondolták, hogy az erdőirtás az összes üvegházgáz kibocsátás 12-20 százalékáért felelős. Canadell szerint a nagy meglepetés a trópusi erdők óriási kapacitása volt, ahogy kivágás vagy felégetés után megújulva kivonták a szén-dioxidot a légkörből. Mint egy e-mail levélváltásban írja, „Becslésünk szerint a megújuló trópusi erdők évente 1,6 milliárd tonna szenet távolítanak el”. Az új adatok összegzése azt mutatja, hogy a világ erdői együtt egy nettó „elnyelő”, vagy szivacs 1,1 milliárd tonna szén számára, ami a bolygón évente elégetett összes szén, kőolaj és gáz 13%-ával egyenlő. „Ez óriási. Ez évente több milliárd euró értékű megtakarítás, ha ezt a mennyiséget a jelenlegi CO2 csökkentési stratégiákkal, vagy az európai piacon a szén árát alapul véve kellene megfizetni”, mondja Canadell.
A klímakutatók nemzetközi csoportja 1990 és 2007 közötti időszakból származó adatokat gyűjtött össze erdészeti leltárakból, klímamodellekből és műholdakról, hogy képet alkosson arról a szerepről, amit a globális erdők játszanak a légkör szabályozóiként. A klímaváltozási intézkedések tekintetében a tanulmánynak két döntő fontosságú hozadéka van, mondja Canadell. Az a tény, hogy a tudomány korábban alábecsülte mind az erdőségek CO2 eltávolító kapacitását, mind az erdőirtás által okozott kibocsátásokat, azt jelenti, hogy „klímavédelmi stratégiaként az edők még inkább előtérben vannak”. Mint hozzáteszi, ebből az is következik, hogy az erdőknek nagyobb szerepet kellene játszaniuk a kialakuló szén-piacokon. „Az elérhető megtakarítások mértéke nagyon nagy, mindenképp nagyobb, mint gondoltuk”, mondja Canadell.
Az ENSZ által támogatott, „REDD” néven ismert séma (Csökkentett Kibocsátások az Erdőirtásból és Leromlásból) kreditet nyújt azoknak a trópusi országoknak Dél-Amerikában, Ázsiában és Afrikában, amelyek lassítják az erdőirtás sebességét. Ez a gazdag országoknak is mechanizmust nyújt arra, hogy ebbe a folyamatba befektetve kiegyenlítsék saját szén-dioxid csökkentési kötelezettségeiket.
Két évtized nem volt elég arra, hogy felismerjenek lehetséges hosszú távú trendeket az évenkénti változékonyság miatt, amit az időjárás, rovarok támadásai, és más tényezők fluktuációi okoznak. De a trópusokon a CO2 kötő kapacitás egyértelmű csökkenése volt látható, az Amazonasz-vidék 2005-ös, úgynevezett „százévenként egyszeri” szárazsága miatt. A régió 2010-ben még rosszabb szárazságtól szenvedett, de ez túl van a tanulmányban vizsgált idő intervallumon. Az elmúlt évtizedben a CO2 eltávolítás lebontva így néz ki: évente 1,8 milliárd tonna a sarkköri erdők által, 2,9 milliárd tonna a mérsékelt övi erdők által, és 3,7 milliárd tonna a trópusi erdők által. Ha azonban figyelembe vesszük az erdőirtást és megújulást is, akkor a trópusi erdők lényegében szén-semlegessé válnak. (Marlowe Hood, AFP)
Az eredeti cikk angolul: http://www.independent.co.uk/environment/forests-soak-up-third-of-fossil-fuel-emissions-study-2315270.html
További hasonló cikkeink:
A történelmi újraerdősödés a bolygó lehűlésével járt
Katasztrofális aszály sújtja a Föld tüdejét
Makedónia hétmillió fát ültet, hogy újraélessze erdőit
Az angolok hús iránti étvágya két London méretű esőerdőt nyel el
Egyél kevesebb húst, hogy megmentsd a bolygót – mondja az ENSZ